💦 Havuz Kimyasalları - Dese Havuz®

Havuz Yapımı ve Revizyonda Uzman Firma

Mesai Saatleri: 09:00 - 19:00

Klor, test kitleri ve daha fazlası..

Havuz kimyasalları hakkında beklediğiniz destek ve tedarik kanalı Dese Havuz®

Havuz kimyasalları nelerdir?
Toz Klor: Toz klor, yüzme havuzlarını sterilize etmek için kullanılan bir klor formudur. Bakterileri, algleri ve diğer kirleticileri hızlı ve etkili bir şekilde öldürmek için suya eklenir. Toz klor, havuz kirleticilerini kontrol etmek için hızlı çözünen bir seçenek sunar. Saklanması ve işlenmesi sıvı klora göre çok daha kolaydır.

Tablet Klor: Stabilize klor olarak da bilinen tablet klor, tipik olarak yüzme havuzlarını temiz tutmak için kullanılan konsantre bir klor şeklidir. Genellikle yüzen bir dağıtıcıya veya bir su süpürücüye yerleştirilir ve havuz suyunu sterilize etmek için zamanla klor salarak suda yavaşça çözünür.

Yosun Önleyiciler: Havuzlarda alg büyümesini yönetmek ve kontrol altında tutmak için alg inhibitörleri kullanılır. Bu ürünler genellikle alg büyümesini engelleyen veya bastıran bakır, potasyum, fosfor ve/veya kükürt bileşikleri içerir. Havuz tedavileri, granüller, tabletler, bloklar veya spreyler şeklinde gelebilirler.

Sıvı Klor Dezenfektan: Sıvı klor dezenfektan, yüzme havuzlarını temiz ve zararlı bakteri ve mikroorganizmalardan arındırmak için yaygın olarak kullanılan bir kimyasaldır. Havuza eklendiğinde klor, sağlık sorunlarına neden olabilecek veya havuz suyunun bulanık veya yeşil görünmesine neden olabilecek bakterileri, algleri ve diğer mikropları öldürür. Ayrıca havuzun pH seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olacaktır.

Havuz Suyu Parlatıcı: Havuz Suyu Parlatıcı, sudaki istenmeyen parçacıkların miktarını azaltmaya yardımcı olmak için tipik olarak havuz filtresine takılan bir cihazdır. Parlatıcı, bu parçacıkları toplayarak ve havuzu kirletemeyecekleri şekilde filtrenin bunları yakalamasına izin vererek çalışır. Bu cihaz, havuzu temiz tutmaya ve sık temizlik ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur.

Çöktürücü: Havuz içindeki maddeler arasındaki etkileşim doğrultusunda filtrasyon sisteminde yeni bir etki alanı açar, bu da sayesinde bulanıklığın normal koşullarda önlenemeyen yapısını azaltır. Kir ve diğer partiküller birbirine yakınlaşırlar ve filtre sisteminde tutulurlar. Altta kalan kalıntılar filtre sisteminden zahmetsizce atılır. Bu da suyun berrak olmasını sağlar.

pH Düşürücü: Havuz suyunun alkalinitesini düşürmek için pH düşürücü (pH Düşürücü veya Havuz pH Düşürücü olarak da bilinir) kullanılır. Bu, havuzda sağlıklı bir pH dengesinin korunmasına yardımcı olur ve klorun mikroorganizmalara karşı etkili olmasını sağlar.

pH Yükseltici: pH Booster, havuz suyunun pH'ını yükseltmek için kullanılır. Kontrol edilmediği takdirde havuz yüzeylerine ve ekipmanlarına zarar verebilecek olan suyun asitliğini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca daha sağlıklı bir yüzme ortamını teşvik etmek için su kimyasının dengelenmesine yardımcı olabilir.

İyon Bağlayıcı: İyon Bağlayıcı, sudaki bakterileri ve diğer kirleticileri öldürmek için bakır ve gümüş iyonları kullanan bir havuz dezenfektan sistemidir. Geleneksel klora ihtiyaç duymadan çalışarak bir yüzme havuzunu güvenli ve etkili bir şekilde temiz tutmanın harika bir yoludur.

Kostik : Sodyum hidroksit olarak da bilinen kostik, yüzme havuzlarında sudaki pH seviyesini ayarlamak amacıyla kullanılır. Suyun dağılmasına ve yüzücüler için dengeli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kostik ayrıca bakterileri ve diğer kirleticileri öldürerek suyu sterilize etmeye yardımcı olur.

Alkalinite Düşürücü: Alkalinite Düşürücü, "tamponlama" olarak da bilinen havuz suyunun toplam alkaliliğini azaltmak için kullanılır. Sudaki pH seviyelerini düzenlemeye ve bulanık, rengi solmuş veya kimyasal olarak dengesiz suya neden olabilecek dalgalanmaları azaltmaya yardımcı olur. Alkalinite Düşürücü, havuz suyunuzu temiz ve kristal berraklığında tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda havuz yüzeyini korozyon ve lekelenmeye karşı korur.

Kalsiyum Hipoklorit: Kalsiyum hipoklorit genellikle yüzme havuzlarında sanitize edici veya dezenfekte edici bir madde olarak kullanılır. Havuz suyunu yüzücüler için temiz ve güvenli tutmak amacıyla mikropları ve bakterileri öldürmek için kullanılır.

Kimyasal Bakım Seti: Kimyasal Bakım Seti, yüzme havuzlarını en iyi durumda tutmak için gerekli tüm ekipmanları içeren bir havuz bakım setidir. pH ve klor seviyelerini kontrol etmek için test şeritleri, havuzu temiz tutmaya yardımcı olmak için bir dizi yüzer havuz dezenfektanı, yosunları ve mikroorganizmaları temizlemek için bir havuz fırçası, birikintileri gidermek için bir deniz süpürücü ve klorsuz bir şok uygulaması içerir. havuz sanitasyonunda yardım.

Sertlik Ölçüm Sıvıları: Sertlik Ölçüm Sıvıları, bir havuzdaki kalsiyum sertliği seviyesini ölçmek için kullanılır. Metal aksamların arızalanmasını, havuzun lekelenmesini, havuz yüzeyinde ve duvarlarında birikinti oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca rahat bir havuz suyu pH'ı sağlamaya ve bir havuzun alkalinitesini belirlemeye yardımcı olur.

Klor Ölçüm Tableti: Havuzlardaki klor seviyesini ölçmek için havuzlarda Klor Ölçüm Tableti kullanılır. Tablet, havuzdan alınan su örneğine yerleştirilir ve ardından havuzda bulunan klor seviyesini belirlemek için bir renk karşılaştırma tablosu kullanılır.

.

Havuz Kimyasalları

Sıkça Sorulan Sorular

Yüzme havuzunuzu sık kullanıyorsanız ya da havuz yüzeyine düşen çok fazla yaprak vs. gibi tortu oluşturabilecek atık varsa, havuz skimmer’lerinin ve pompa sepetlerinin günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. Havuzunuzu haftada bir vakumlamak ise yüzme havuzunuzun kimyasal dengesini sağlamak adına faydalı olacaktır çünkü organik kirlenmenin önüne geçer. Haftalık temizlik aynı zamanda seramiklerin kir tutmaması açısından da faydalı olacaktır. Havuz pompanızın türüne göre yaz sezonunda ters yıkama yapma ya da filtre temizliği de gerekli olabilir. Yüzme havuzlarında yosun oluşumunu engellemek içinse havuzunuzu her zaman temiz tutmak, kimyasal dengeyi sağlamak ve düzenli her gün düzenli filtrasyon sağlamak gerekir.

Kilosu ve türüne göre 50 TL ile 5000 TL arasında değişen fiyatlara havuz kloru bulunabilir.

1. Su seviyesini kontrol edin ve ayarlayın: Havuzunuzun su seviyesini doğru bir şekilde korumak, temiz ve dengeli bir havuzun temelidir. Yarı yol işareti ile sıyırıcı arasında olduğundan emin olmak için su seviyeleri düzenli olarak kontrol edilmelidir.
2. Kimyasalları dengeleyin: Havuzunuzdaki suyun doğru kimyasal dengesine sahip olması gerekir. Haftada en az bir kez pH seviyesi, alkalilik, kalsiyum sertliği ve klor seviyelerini test etmelisiniz.
3. Havuzu düzenli olarak temizleyin: Havuzun duvarlarını ve zeminini düzenli olarak fırçalamak, yosun ve organik kalıntıların birikmesini önleyecektir. Havuzunuzu haftada bir kez süpürmek de kir ve kalıntılardan arınmış olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.
4. Filtreyi düzenli olarak geri yıkayın: Etkili kalmalarını sağlamak için filtrelerin birkaç haftada bir geri yıkanması gerekir. Ters yıkamanın yönü üreticinin talimatlarına uygun olmalıdır.
5. Ekipmanı kontrol edin ve bakımını yapın: Havuz pompasını, filtreyi ve havuzla ilgili diğer ekipmanları düzenli olarak kontrol edin. Tüm bileşenlerin doğru çalıştığından emin olun ve aşınmış veya kırılmış her şeyi değiştirin.

1. Havuz suyunun kimyasal seviyelerini günlük olarak test edin.
2. Birikintileri gidermek için havuz yüzeyini sıyırın.
3. Havuzun dibini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanın.
4. Kir ve yosunları temizlemek için duvarları ve basamakları düzenli olarak fırçalayın.
5. Düzgün çalıştığından emin olmak için filtreyi sık sık kontrol edin.
6. Havuzu kısmen boşaltarak ve tatlı suyla yeniden doldurarak haftalık olarak şoklayın.
7. Yosun oluşumunu önlemek için düzenli olarak uygun bir havuz yosun ilacı kullanın.

Evet. Şaplamanın ana amacı, son havuz kaplamasının döşenmesi için pürüzsüz, düz bir yüzey sağlamaktır. Bir profesyonel bu görevi tamamlamak için daha uygun olabilir.

Tuz, tipik olarak sudaki bakterileri, algleri ve diğer mikroorganizmaları azaltmak veya uzaklaştırmak için bir yüzme havuzuna eklenir. Tuz ayrıca suyun pH'ını dengelemeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Tuz genellikle havuz suyunda çözülür ve daha sonra havuzu dezenfekte etmek için klor üreten bir jeneratörden geçer.